Význam regenerace „po“ a „při“ cvičení

Význam regenerace "po" a "při" cvičení

Regenerace je, po posilování popř. jiné námaze jak fyzické tak psychické, velmi důležitá. Slouží k získání nové energie, kterou potřebujete. Musíte vědět, že regenerace probíhá až po tréninku, proto zkracujte pauzy mezi jednotlivými cvičeními. Regenerace začíná jakmile tělo zklidníte. Velmi důležité v regeneračním procesu je strečink. Strečink provádějte po dokončení všech cviků. Dalo by se říct, že je to první fáze regeneračního procesu.

Délka a intenzita strečinku je individuální. Stejně tak i délka regenerace.

Zde s několik rad jak regenerovat:

1) Strečink (Protažení)
Protahování se musí stát každodenní rutinou po posilování popř. běhání. Protažení urychlí regenerační proces. Před a po posilování (popř. běhání) se musíte alespoň 10 minut protahovat. Někdo potřebuje více někdo méně času na protažení. Protáhnout musíte celé tělo (všechny svaly), i kdybyste je ten den neposilovali. I když provádíte cvičení doma jenom lehce, tak vždy musíte provádět strečink.

2) Masáže
Masáže spolu se saunou nejčastěji využívanými regeneračními praktikami. Zmírňují bolesti svalů a kloubů. Zlepšují krevní oběh a uvolňují napětí. Všechny typy masáží jsou vhodné pro regeneraci. Existuje přes 100 druhů masáží. Nejznámější jsou asi švédská masáž, reflexní masáž a aroma masáž. Velmi se doporučuje vodní masáž, která kombinuje hydroterapii a masáž. Používá
se při bolesti svalů, kloubů a artritidě. Jednou z forem je perličková koupel.

3) Spánek
Spánek je asi nejdůležitější regenerační praktikou. I když se to nezdá pravidelný spánek, který by měl trvat asi 9 hodin, napomáhá při posilování k lepším výsledkům. Dospělý člověk by měl spát 7-8 hodin, starší člověk 6-7 hodin. Čím je člověk starší tím spí méně. Spánek by měl být nepřerušovaný.

4) Sauna
Sauna patří mezi další pasivní regenerační techniku. Musíte ale vědět, že saunu můžete navštěvovat nejdříve asi 30-45 minut po tréninku. Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje se (stresovaný) mozek, protože tělo do krve vyplavuje endorfiny (látky přinášející úlevu).

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.