Vejce, jedinečný zdroj živin

Vejce, jedinečný zdroj živin

Řekne-li se vejce, mnoho lidí si představí širokou škálu různých produktů, do kterých ho lze použít. A to od syrových forem, po ty vařené, nebo smažené. Málokdo ale ví, že vejce doporučuje každý výživový poradce. A to proto, že vejce obsahují skutečně obrovskou škálu různých živin, které naše tělo potřebuje. Často jsou tak součástí jídelníčků jak těch, kteří hubnou, tak těch, kteří aktivně sportují.

Pojďme se tedy podívat, co tedy obsahují.

Nejideálnější je bílek

Samozřejmě vejce se skládá ze dvou částí, ale hlavně bílek je tím, co je nejprospěšnější.

Jak už napovídá sám název, je dokonalým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a stavbu svalové hmoty.

Každý dietní jídelníček, který kombinuje správnou stravu se sportem, tak na vaječné bílky nezapomíná.

Celé vejce ale obsahuje i mnoho vitamínů. Pokud bychom je měli všechny vyjmenovat, tak je to A, D, E, K a také široká škála vitamínů ze skupiny B.

Tyto vitamíny jsou kombinovány i s minerály, kde je třeba vypíchnout železo, hořčík, ale také vápník nebo draslík.

Co ale najdeme ve vejci také, to je esenciální mastná kyselina linoleová. Ideální v případě srdečních potíží, a to i na jejich prevenci.

Jaké účinky toto složení má?

Je samozřejmě jasné, že toto složení bude z hlediska účinků na naše tělo rozhodně pozitivní. Podívejme se tedy, v čem všem konkrétně. Problémy se srdcem jsme již nastínili, a tak nezbývá než říci, že vejce také umožní snižovat hladinu cholesterolu, nebo zlepšují činnost jater. Stejně tak ale prospívají k pružnosti cév, a eliminují krevní usazeniny. To vše je kombinováno i s tím, že jsou vhodné na hubnutí, díky malému množství kalorií. Pokud tedy máte na něco chuť, můžete zvolit prášky, které chuť na sladké potlačí, nebo zaplnit žaludek tím, že si dáte vejce. A tím prospějete svému tělu o něco více.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.