Sacharidy a bílkoviny, myslete na ně!

Sacharidy a bílkoviny, myslete na ně!

Znáte rozdíl mezi těmito pro tělo nezbytnými látkami? Pokud ne, potom si připomeňme, že bez nich se naše tělo rozhodně neobejde. I pokud hubneme, tak by je měl dietní jídelníček stoprocentně obsahovat, jelikož nám dodávají nejenom energii, ale i potřebné prostředky k růstu svalové hmoty. Podívejme se tedy na to, k čemu každý z těchto látek slouží, a jak ji vlastně do našeho těla můžeme dostat.

Kde najdeme sacharidy?

Pokud mluvíme o sacharidech, máme vlastně na mysli cukry, ale nikoliv ty obyčejné, ale mnohem složitější.

Z nich totiž může naše tělo čerpat potřebnou energii, a to nikoliv krátkodobě, ale také dlouhodobě. A zatímco ty jednoduché najdeme třeba ve sladkostech, kdy se musíme přemáhat, abychom jim odolali, sacharidy najdeme třeba v pečivu.

To by tak mělo být součástí každé zdravé stravy, především potom snídaně. Není to ale jediný možnost, jak je do těla dostat.

Ideálním příkladem může být ale také rýže, nebo těstoviny. Jste-li milovníky italské nebo asijské kuchyně, potom se rozhodně nemusíte bát, že byste měli sacharidů nedostatek.

Na druhou stranu je třeba říci, že by se to s nimi nemělo přehánět.

K čemu jsou dobré bílkoviny, a kde je najdeme?

Tou druhou pro naše tělo nezbytnou látkou jsou poté bílkoviny. I ty samozřejmě najdeme v potravinách, a pokud máme být konkrétní, tak hlavně v mase. Nejenom v tom bílém, ale třeba i v tom červeném. Poměrně vysoké zastoupení potom mají i ve vejcích, nebo mléčných výrobcích obecně.

I ty by měl každý vyvážený jídelníček na hubnutí nutně obsahovat, a to hlavně proto, že jsou základem pro růst svalů a svalové hmoty. Proto jsou bílkoviny, jiným slovem i proteiny, hojně vyhledávané třeba mnohými sportovci.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.