Bezlepková dieta – co to je a co jíst?

Bezlepková dieta - co to je a co jíst

Co je lepek? Jde o přirozenou součást potravin, tedy konkrétně obilnin. Je tedy jasné, že se nachází také v těch potravinách, které se z daných konkrétních obilnin vyrábějí. Zatímco většinové populaci lepek neboli gluten nevadí, je řada lidí, kterým ano. Jedná se o nemocné, kteří trpí celiakií. A právě pro ně je zdravotních důvodů nařízena bezlepková dieta. Podívejme se, čím je specifická a jak ji dodržovat, abychom co nejméně zasáhli do oblasti našeho kvalitního života. Správnou a jedinou cestou je tedy vyloučit z jídelníčku potraviny, které obsahují lepek.

Jaká jídla bezlepková dieta zakazuje?

Co jíst? Co nejíst? A jaké recepty při bezlepkové dietě připravovat? Podívejme se společně, jaká jídla jsou pro nás v tomto směru ta špatná. Dnes platí, že se nemusí nutně jednat jenom o obiloviny. Ty ale vedou, a tak bezlepková dieta přirozeně zakazuje například ječmen, stejně jako pšenici, žito nebo oves. Právě v těchto obilninách je lepku nejvíce. Dále to ale mohou být i produkty z nich, jako je třeba různé pečivo, ale například i těstoviny.

Hlavním krokem je tedy umožnit to, aby byly tyto potraviny nahrazeny. Buď přímo náhražkami, nebo takovými produkty, které lepek neobsahují a člověk trpící celiakií je může. Jde třeba o proso, rýži, stejně jako brambory nebo kukuřici. Z té konkrétně jde vyrobit mouku, která se na pečení může hodit.

Bezlepková dieta je doživotní

Důležité je říci, že celiakie je aktuálně nevyléčitelnou nemocí, a tak je bezlepková dieta nutná po celý život. A že může mít přesah i do běžného života, to dokazuje také to, že lepek mohou obsahovat třeba i některá piva, režná, stejně jako whisky. I proto je třeba i na tyto produkty dávat pozor. To ale platí i v případě běžné diety, která je spojena se zdravým životním stylem. Když už alkohol, tak nezapomínat na správné cvičení doma, díky kterému především jeho kalorie eliminujeme a nemusíme se tak bát, že ztloustneme.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.