Žlučníková dieta – jídelníček a vhodné potraviny

Žlučníková dieta - jídelníček a vhodné potraviny

Mít zdravotní problémy není v současné době nic neobvyklého. Rozhodně ale nezapomínejme na to, že i takoví lidé jistě mohou potřebovat zhubnout. Naštěstí existuje řada diet, které jim pomohou. Jednou z takových je i žlučníková dieta. Jak už vyplývá z názvu, jedná se o takovou dietu, která jer určena všem těm, kteří mají právě se svým žlučníkem problémy.

Hlavním kritériem u této diety je dbát především na správnou skladbu potravin (vhodné potraviny). A to nejenom když chceme zhubnout, ale i v případě, kdy nechceme riskovat žlučníkový záchvat. A pokud se jedná o případ první, dieta umožní i cvičení doma. Podpoříme tak metabolismus a kilogramy půjdou při omezeném příjmu všech potravin poměrně snadno dolů.

Jaké potraviny žlučníková dieta vyžaduje?

Podívejme se nejprve na to, jaké potraviny jsou v tomto směru ty správné. Podívejme se tedy na takové, musíme jíst. Základem je minimum tuku, a tak to jsou třeba nízkotučné mléčné výrobky, stejně jako netučné maso nebo velmi kvalitní uzeniny. Stejně tak si můžeme dopřát obilniny, a téměř jakékoliv ovoce. Pozor však na zeleninu, jelikož zde žlučníková dieta vyžaduje konzumovat jenom tu, která nás nenadýmá. Dále to jsou už jenom méně tučné ryby, nebo zeleninové polévky či pšeničný chléb. A jednu stranu je seznam potravin poměrně bohatý, ale i u něho je stále třeba hledět na konkrétní specifika produktu.

Co při dietě vynechat?

Obecně platí, že jsou to všechny potraviny, které by nás dráždili. Zde žlučníková dieta jasně zakazuje vše tučné, ať už jde o maso, uzeniny nebo mléko. Pozor také na silnější koření, kam se může řadit třeba chilli a další podobné produkty. Vynechat také musíme vše smažené, stejně jako výrazně sladké. Příkladem je pečivo a různé zákusky. Ze zeleniny jsou zakázány právě druhy, co nadýmají, u ovoce všechny bobulovité plody. Takto v rychlém průřezu vypadá žlučníková dieta, kterou nemusíme držet jenom preventivně, ale může nám ji nařídit i lékař. A to už je logicky onou horší variantou. Vynechat je nutné také alkohol (pivo a víno).

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.