Zdravý jídelníček: Mirabelky

Zdravý jídelníček: Mirabelky

Švestky zná téměř každý, ale pokud zmíníme mirabelky, může řada lidí již tápat. Přitom se jedná o ovoce velmi podobné, jelikož právě mirabelka je poddruhem tohoto ovoce. To jasně vede k tomu, že má v mnohém i několik podobných vlastností. Podíváme-li se na samotné plody, které rostou na stromech, mohou dosahovat červené a také žluté až zlaté barvy a hmotnosti okolo deseti gramů.

Pod slupkou je ukryta poměrně sladká, aromatická a přitom pevná dužina. Uvnitř plodu najdeme také pecku, která se nekonzumuje a je třeba ji vyloupnout. Pokud vám plody něco připomínají, potom věřte, že jejich druhý název je špendlíky.

Využití je různorodé

Pokud se rozhodneme plody mirabelky konzumovat, máme hned několik možností a cest, jak na to. V první řadě je to běžná konzumace v syrovém stavu, kdy je setřeseme z konkrétních stromů. Není to ale jediná možnost, jakou mirabelky mohou nabídnout. Stejně tak nám mohou přijít vhod také ve chvíli, kdy hledáme vhodnou plodinu na zavařování a tvorbu kompotů. Výborná jsou také marmelády, džemy, koláče a také buchty z mirabelek. Receptů je mnoho. Milovníci pálenek jistě ocení i možnost vychutnat si vynikající slivovici popř. likéry a sirupy, které jsou právě z mirabelek vyráběny. To proto, že má toto ovoce velmi blízko k samotné švestce.

V čem jsou mirabelky prospěšné?

Jak je konzumovat již víme. Podívejme se tedy také na to, proč konkrétně je můžeme konzumovat. V daném ohledu je to především obsah pro zdraví prospěšných látek, které bychom měli dopřávat našemu tělu. V první řadě je to samozřejmě vitamin C, kterého toto ovoce obsahuje více než dost. Dále je to také vitamin B, nebo celá řada minerálních látek. Nechybí ale ani podstatné železo. To vše vede k tomu, že je dané ovoce ideální třeba na posílení imunity, stejně jako je dobré při detoxikaci. Prospěšné je ale i v případě, kdy chceme podpořit naši krvetvorbu. Samozřejmě i zde platí, že pokud chceme daných pozitiv využít co nejvíce, je třeba jíst plody v syrovém stavu, nejlépe se slupkou.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.