Zdravý jídelníček: Mirabelky

Zdravý jídelníček: Mirabelky

Švestky zná téměř každý, ale pokud zmíníme mirabelky, může řada lidí již tápat. Přitom se jedná o ovoce velmi podobné, jelikož právě mirabelka je poddruhem tohoto ovoce. To jasně vede k tomu, že má v mnohém i několik podobných vlastností. Podíváme-li se na samotné plody, které rostou na stromech, mohou dosahovat červené a také žluté až zlaté barvy a hmotnosti okolo deseti gramů.

Pod slupkou je ukryta poměrně sladká, aromatická a přitom pevná dužina. Uvnitř plodu najdeme také pecku, která se nekonzumuje a je třeba ji vyloupnout. Pokud vám plody něco připomínají, potom věřte, že jejich druhý název je špendlíky.

Využití je různorodé

Pokud se rozhodneme plody mirabelky konzumovat, máme hned několik možností a cest, jak na to. V první řadě je to běžná konzumace v syrovém stavu, kdy je setřeseme z konkrétních stromů. Není to ale jediná možnost, jakou mirabelky mohou nabídnout. Stejně tak nám mohou přijít vhod také ve chvíli, kdy hledáme vhodnou plodinu na zavařování a tvorbu kompotů. Výborná jsou také marmelády, džemy, koláče a také buchty z mirabelek. Receptů je mnoho. Milovníci pálenek jistě ocení i možnost vychutnat si vynikající slivovici popř. likéry a sirupy, které jsou právě z mirabelek vyráběny. To proto, že má toto ovoce velmi blízko k samotné švestce.

V čem jsou mirabelky prospěšné?

Jak je konzumovat již víme. Podívejme se tedy také na to, proč konkrétně je můžeme konzumovat. V daném ohledu je to především obsah pro zdraví prospěšných látek, které bychom měli dopřávat našemu tělu. V první řadě je to samozřejmě vitamin C, kterého toto ovoce obsahuje více než dost. Dále je to také vitamin B nebo celá řada minerálních látek. Nechybí ale ani podstatné železo. To vše vede k tomu, že je dané ovoce ideální třeba na posílení imunity, stejně jako je dobré při detoxikaci. Prospěšné je ale i v případě, kdy chceme podpořit naši krvetvorbu. Samozřejmě i zde platí, že pokud chceme daných pozitiv využít co nejvíce, je třeba jíst plody v syrovém stavu, nejlépe se slupkou.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.