Zdravý jídelníček: Mandle

Zdravý jídelníček: Mandle

Mandle určitě není třeba nijak zvlášť představovat, jelikož se řadí do potravin, které nejvíce připomínají oříšky. Je to dáno jak jejich tvarem, tak je to dáno samozřejmě také jejich chutí, ale i celkovou charakteristikou. V principu se však nejedná o plodu konkrétní mandloně, ale jedná se o pecky konkrétního plodu. Přesto jsou jedlé. Říci ale musíme, že jejich konzumace se doporučuje jenom v běžném množství.

Mohou totiž obsahovat kyanid a několik dalších jedů. Pokud bychom je konzumovali v extrémně velkém množství, může to mít nežádoucí účinky.

Co vše mandle obsahují?

Hlavní charakteristiku máme za sebou a tak se můžeme podívat konkrétně i na to, co kromě zmíněného jedu obsahují. Ideální je, pokud je konzumujeme za syrového stavu. A to buď s jejich typickou hnědou slupkou, nebo i bez ní. Můžeme je jíst jenom tak samotné jako chutnou pochutinu, stejně jako máme možnost mandle rozemlít a využívat třeba v oblasti teplé, stejně jako studené kuchyně. Oblíbená je mandlová paštika, makronky z mandlí, mandle v čokoládě a také loupané nebo pražené mandle.

Ve všech případech máme jistotu toho, že našemu tělu dodáme velké množství prospěšných bílkovin, stejně jako prospěšných tuků. Mandle však obsahují také železo, fosfor, nebo řadu vitaminů. Ty nejvýznamnější rozhodně spadají do skupiny B, popřípadě také do skupiny E.

V čem nám mandle pomohou v běžném životě?

Obsah máme zmapován a můžeme se podívat konkrétně na to, jak prospěje našemu tělu. V první řadě musíme říci, že nabídnout dokonalou prevenci hlavně v boji proti rakovině. Jsou ale i dobrou volbou v případě osteoporózy. Díky svým protizánětlivým účinkům nesmíme zapomínat ani na to, že prospívají našim cévám, stejně jako našemu srdci.

Dokážeme díky nim posílit také imunitu našeho těla, stejně jako díky nim umíme bojovat proti celé řadě nemocí. Velmi doporučovány jsou hlavně mladým generacím, jelikož látky v nich obsažené umí dobře bojovat i proti akné.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.