Zdravý jídelníček: Mišpule

Zdravý jídelníček: Mišpule

Toto ovoce u nás není příliš známé, což je rozhodně škoda. Podívejme se proto a to, jak vypadá a čím je konkrétně charakteristické. Hned na úvod musíme říci, že se jedná o plody, které pocházejí z orientu. Pokud se na ně zaměříme blíže, mají oranžovo-žlutou barvu a nejčastěji bývají oválné.

Dobře se jim daří i v našich podmínkách, což dokládá historie. Velmi často byly vysazovány a pěstovány především v Německu. I proto se tomuto ovoci někdy říká také mišpule německá. Původ zde však rozhodně nemají.

Co vše mišpule obsahuje?

Jak dané ovoce poznat, již víme. Nyní se pojďme podívat na to, co všechno obsahuje. V první řadě je to hlavně voda, jelikož její plody jsou vodnaté a sladké. To logicky celkově přispívá k tomu, na kolik jsou chutné. Rozhodně se ale nejedná o plody nezdravé. Plody mišpule se vyplatí konzumovat třeba proto, že obsahují dostatek vitaminu C, stejně jako nechybí dalších několik zajímavých vitaminů, kam můžeme zařadit oblíbený vitamin B2. Je to i řada prospěšných minerálních látek.

Zapomenout nesmíme třeba na hořčík, draslík, stejně jako to může být i vápník nebo sodík. Vše doplňují také kyseliny, zvláště potom ta jablečná. I ta je pro naše tělo velmi prospěšnou látkou.

Jak prospívá toto ovoce našemu zdraví?

Jak mišpule vypadá a co obsahuje, to již víme. Podívejme se tedy také na to, jak konkrétně dokáže prospět našemu tělu. V první řadě je to určitě posílení imunity a celkové odolnosti vůči nemocem. Dokáže ale také dobře eliminovat vznik i projevy kardiovaskulárních chorob, stejně jako je prospěšným ovocem v případě nemocí oběhového systému. Co také umí, to je i možnost výrazného snižování našeho cholesterolu, což eliminuje další s tím spojené problémy. Dobrou volbou je však i v případě nemocí, které souvisí s našimi dýchacími cestami. Pokud danými problémy trpíte, je rozhodně dobrou volbou se daným ovocem zásobit.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.