Zdravý jídelníček: Květák

Zdravý jídelníček: Květák

Karfiol, stejně jako květák. Obojí jsou názvy pro u nás oblíbenou a rozhodně i vyhledávanou košťálovou zeleninu. Pokud je něco, co je na květáku poměrně zajímavé, tak je to zcela určitě fakt, že byl vyšlechtěný z brukve zelné. Podobným způsobem došlo i k tomu, že byla vyšlechtěna třeba kedlubna, nebo i zelí.

Dnes je květák poměrně jasně identifikovatelnou zeleninou, kterou nejprve pěstujeme v pařeništích a následně sazenice vysázíme do běžných záhonů. Často na nich necháváme také bio textilii, díky čemuž dokážeme dobře zamezit případnému výskytu škůdců.

Co květák obsahuje?

Jak tato zelenina vypadá a jak ji pěstovat (pěstování je jednoduché) již víme. Podívejme se také na to, v čem je zajímavá z hlediska výživových látek. To nejzajímavější je to, že obsahuje poměrně vysoké procento vody. Najdeme v něm také vlákninu, stejně jako bílkoviny i mastné kyseliny. Z hlediska minerálních látek nechybí draslík, kterého je v květáku skutečně vysoké množství. Doplňuje ho také vápník a samozřejmě fosfor. Ani u vitamínů se nedočkáme nijak slabého zastoupení, jelikož kromě vitaminu C to jsou také vitaminy B, popřípadě i B6. Ty doplňuje poté i řada dalších látek.

Využití v kuchyni je různý

Oblíbený je květák mimo jiné také proto, že nabídne poměrně bohaté možnosti svého využití v kuchyni. Vzhledem k obsahu kyseliny močové je však nutností důkladnější umytí, které eliminuje budoucí zápach. Velmi oblíbený je následně květák jako vařená přílohové zelenina, nabídne i možnost přípravy květákové polévky, stejně jako se hodí na obalení i smažení. Při zdravé úpravě se může bez potíží hodit i v případě, kdy držíme dietu, nebo žijeme zdravě. Nejenom, že obsahuje velké množství energie, ale neobsahuje ani žádný cholesterol. Vláknina u nás navíc dokáže dobře vyvolat pocit sytosti. Velmi podobnou zeleninou, jako je tomu u květáku, je třeba i brokolice.

Nejlepší recepty z květáku jsou květákové placičky (placky), květáková pomazánka, květáková polévka (od babičky), zapečený (pečený) květák s bramborem, smetanou a sýrem v troubě, smažený obalovaný květák, mozeček z květáku, nakládaný květák, květák v těstíčku na pánvi, květák po indicku a další.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.