Zdravý jídelníček: Dýně a cuketa

Zdravý jídelníček: Dýně a cuketa

Dva druhy zeleniny, které sice ne vždy patří mezi tradiční, ale rozhodně jsou oblíbené. V obou případech jsou spojeny s možným zajímavým použitím v kuchyni. Třeba polévku můžeme uvařit z každé z nich, stejně jako z kombinace obou. Podíváme-li se na základní charakteristiku, tak cuketa je jednoletou zeleninou, která byla vyšlechtěna v Itálii. Dýně má naopak svůj domov hlavně v oblasti Střední Ameriky a také jde o jednoletou rostlinu. Pokud je poté něco, co mají obě varianty společné, je to zcela určitě název. Dýně je totiž tykev obecná, kam se řadí také cuketa.

Cuketa

Podívejme se blíže nejprve na cuketu, která byla vyšlechtěna, a proto dnes patří mezi zeleninu, která je velmi podobná například okurce hadovce. Nejčastěji má zelenou, někdy až žlutou barvu. Najde široké uplatnění v kuchyni. A to jak v té teplé, tak samozřejmě není problémem jejího využití i v kuchyni studené. Pokud je hlavní důvod, proč ji konzumovat, není to jenom chuť, ale je to také její složení. Jelikož má nízkou kalorickou hodnotu, hodí se hlavně při dietách. Potěší také svým složením, kdy obsahuje velké množství draslíku, stejně jako potěší i tím, že obsahuje vysoký obsah karotenu. Cuketa je velmi oblíbená na grilu nebo zapečená v troubě. Výborná je také v trojobalu a usmažená na pánvy.

Dýně

Nyní se podívejme na dýni obecnou, která se poprvé začala pěstovat v období 5 000 let před naším letopočtem. I zde jde o jednoletou keříčkovou rostlinu, která je charakteristická svým plodem. Ten je totiž poměrně mohutný, má kulatý tvar a jeho průměr může dosáhnout i několika desítek centimetrů. I dýně podobně jako cuketa nabídne celou řadu různých prospěšných látek. Konkrétně jde o velké množství bílkovin, stejně jako draslíku, ale i vápníku. Co také nechybí, to je zastoupení vitaminu C, stejně jako zastoupení vitaminu E a dalších látek. I díky tomu je dýně pro naše zdraví velmi dobrou potravinou. Kromě využití v kuchyni se také dobře hodí k případnému nakládání. Oblíbená je polévka z dýně Hokaido, která má léčivé účinky. Dýně je vhodná také na hubnutí.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.