Somatotypy aneb tělesné typy

Somatotypy Tělesné typy cvičení doma posilování doma kulturistika fitness

Z genetického hlediska existují 3 tělesné typy lidí. Lidé s atletickými proporcemi (předurčeni se stát vítězi tudíž vrcholovými atlety), lidé s nadváhou a hubení lidé. Tyto 3 typy lidí se latinsky označují jako mezomorfové, endomorfové a ektomorfové. Jak již jsme psali tělesný typ je daný geneticky. Nedá se nijak změnit. Ani stravou ani posilováním. Dá se pouze změnit optický zevnějšek.

Mezomorf
Mezomorfové mají mají největší potenciál pro budování svalové hmoty. Proto se nejvíce prosazují v kulturistice, boxu, rugby, americkém fotbalu atd. Poznáte je podle jejich širokých ramen, velkého hrudníku a úzkých boků. Mají velmi kvalitní svalový základ, ze kterého začínají budovat svalstvo. Mají dost rychlý metabolismus. Ale měli by si hlídat stravu, protože relativně snadno přibírají na váze.

Endomorf
Endomorfové mají vysokou hladinu tuku a jsou velmi náchylní ke snadnému zvyšování hmotnosti. Lidé jsou většinou malého vzrůstu a „kulatí“.

Endomorfa poznáte podle širokých ramen, velkého hrudníku, širokých boků a mnoha tělesného tuku. Velmi kvalitní je jejich regenerace. Endomorfové mají hodně energetických zásob pro růst svalové tkáně.

Ektomorf
Ektomorfa poznáte velmi snadno. Většinou je hubený a vysoký. Většinou má šlachovité tělo a malinkými svaly. Obsah tuku na těle ektomorfa je pod 10%. Dalšími poznávacími znaky ektomorfů jsou úzká ramena, úzký hrudní koš a úzký pas. Pokud chce ektomorf posilovat a nabírat svalovou hmotu musí hlavně dobře jíst. Další problém při posilování ektomorfů je dlouhá doba regenerace.

Móda pro plnoštíhlé

s.Oliver Tričko černá

349 

Móda pro plnoštíhlé

heine Tričko starorůžová

789 

Móda pro plnoštíhlé

Dorothy Perkins Tričko bílá

279 

Móda pro plnoštíhlé

GAP Tričko měděná

509 

Móda pro plnoštíhlé

heine Tričko bobule

519 

Móda pro plnoštíhlé

heine Oversized tričko khaki

719 

Móda pro plnoštíhlé

VILA Tričko ‚Mia‘ bílá

359 

Móda pro plnoštíhlé

ONLY Carmakoma Tričko modrá

309 

Móda pro plnoštíhlé

G-Star RAW Tričko černá

809 

Móda pro plnoštíhlé

TOM TAILOR Tričko žlutá

469 

Móda pro plnoštíhlé

GAP Tričko námořnická modř

309 

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.