Proteinová dieta – oblíbená, chutná a efektivní

Proteinová dieta - oblíbená, chutná a efektivní

Co jsou proteiny? I když si myslíte, že jste o nich nikdy neslyšeli, je to velký omyl. Jedná se totiž o jiný název pro bílkoviny. A s těmi se dnes do styku dostal a dostává jistě každý z nás. Podívejme se proto na to, jak funguje proteinová dieta (ketonová dieta). Tedy režim, který je založený právě na konzumaci výhradně bílkovin. Jídelníček je tedy bohatý na bílkoviny a recepty jsou tomu přizpůsobené. Princip dané diety je jasné. Hlavním cílem je snaha dodat tělu dostatek potřebných bílkovin a zároveň maximálně snížit podíl přijímaných sacharidů. Důvod je takový, aby tělo při využívání energie výhradně cílilo na tukové zásoby a čerpalo vše potřebné právě z nich. A efektem toho všeho je ono spalování tuků.

Co nám proteinová dieta umožní jíst?

Základní charakteristiku tedy známe a tak se pojďme podívat také na to, co je dobré, ba dokonce nařízené jíst. Zabrousíme-li do segmentu běžných potravin, je to třeba drůbeží maso, nízkotučné mléčné výrobky, stejně jako to jsou také vaječné bílky, nebo řada ryb. To vše jsou potraviny s největším obsahem bílkovin. Stejně tak nám ale proteinová dieta může dovolit i různé potravinové doplňky, známé ze segmentu sportovců. I ty mohou být čistou bílkovinou. Ta totiž pomáhá také v růstu svalové hmoty. Díky velkým dávkám bílkovin nám dieta umožní jednoduché cvičení doma, které přinese zajímavé výsledky. Jak v redukci hmotnosti, tak i ve vypracování našeho svalstva.

Dieta má tři hlavní fáze

Co je základem diety a co máme jíst, to již víme. Nyní je třeba zaměřit se na jednotlivé fáze, které proteinová dieta má. Jsou celkem tři a první je tou nejnáročnější. Zde je třeba jíst pětkrát denně, a to výhradně jídla bohatá na proteiny. Teprve ve druhé fázi bychom měli zařadit proteinové jídlo třikrát denně a zbývající jídla doplnit hlavně zeleninou. Podobně je to v oblasti třetí etapy, která již bývá stabilizační a v rámci které už lze kombinovat i pestřejší, ale stále zdravou stravu.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.