Karoten

Karoten

V naší stravě, ale nejenom v ní se dnes vyskytuje celá řada pro naše tělo důležitých látek. Jednou z takových je i karoten, který je také označován pojmem betakaroten. Důvody jeho nezbytnosti jsou jasné, jelikož se jedné o důležité barvivo, které obsahuje naše tělo. Primárně má však i dalších několik úkolů. Jedním z takových je i to, že se jedná o důležitý antioxidant. Proto je dobré zaměřit se na dostatek této látky, jelikož díky tomu můžeme výrazně prospět zdraví našeho těla.

Jak betakaroten prospívá našemu zdraví?

Podívejme se na oblast našeho zdraví blíže. Musíme totiž říci, že se jedná o prekurzor vitaminu A, což samozřejmě znamená, že má na naše tělo blahodárný vliv. Jeho dostatek může být spojeny třeba i s prevencí rakoviny, stejně jako stoupá i obranyschopnost našeho organismu. Tím hlavním důvodem, proč většina lidí karoten také užívá je hlavně to, že dokáže velmi dobře chránit kůži proti poškození od slunce. Hodí se tak hlavně v období léta a opalování. Na druhou stranu musíme dodat, že přílišná konzumace a nadměrný výskyt v našem těle může v mnoha případech znamenat také několik problémů. Proto je dobré dodržovat správné dávkování.

Kde karoten najdeme?

Jak blahodárně na naše tělo působí, to již víme. I proto je dobré mít ho dostatek po celý rok. Podívejme se tedy i na to, kde vlastně betakarotén můžeme najít. Pokud se podíváme do segmentu potravin, je jeho nejvyšší výskyt v rajčatech, popřípadě také v mrkvi. Samozřejmě ideální je, pokud obě potraviny jíme v syrovém stavu. Konzumovat tuto látku ale můžeme i pomoci různých vitaminových doplňků. Zde už je třeba hledět na správné dávkování, jelikož na rozdíl od běžných potravin zde můžeme tělu dodávat mnohem výraznější dávky, než při běžném čerpání. Na závěr dodejme i to, že se tato látka vyskytuje i v mnoha kosmetických přípravcích – třeba v krémech.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.