Zdravý jídelníček: Bluma

Zdravý jídelníček: Bluma

Toto ovoce také jistě není třeba nikomu nijak zvlášť připomínat. Spadají do čeledi růžovitých a jejich velkou zajímavostí je především to, že jsou křížencem slivoně trnky a slivoně myrobalán. Rostou kde jinde než na stromech, které se však musí pravidelně roubovat. Svým tvarem mohou výrazně připomínat švestku, pouze je třeba říci, že toto ovoce je podstatně menší. Stejně tak může mít i lehce odlišnou barvu, která může být také tmavě modrá až fialové, ale také žlutá. Co nechybí, to je přirozeně také výraznější pecka.

Bohaté možnosti využití jsou samozřejmostí

Jelikož jde o ovoce velmi podobné švestkám, je více než jasné, že i bluma bude mít podobné možnosti využití. Konzumovat ji můžeme v ideálním případě syrovou. Stejně tak není problém využít ji třeba na zavařování nebo na výrobu džemů. Mnozí ji využívají také k výrobě pálenek. Pokud ji však budeme jíst v syrovém stavu, máme jistotu toho, že získáme největší množství zdraví prospěšných látek.

Mezi ty hlavní, které toto ovoce obsahuje, patří například vitaminy ze skupiny B, dále vitamin A, ale také prospěšný a oblíbený vitamin C. Z různých minerálů je to primárně draslík, fosfor, ale i nezbytné železo nebo také vápník.

Jak bluma pomáhá našemu zdraví?

Čím je ovoce charakteristické, jak vypadá a co obsahuje, již víme. Podívejme se také na to, v čem je pro naše tělo prospěšné. V první řadě je to určitě to, že díky němu posilujeme imunitu a bojujeme s nemocemi. Stejně tak jsou i velmi dobrým antioxidantem. To díky tomu, že obsahují vitamin E, který jsme dosud nezmínili. Díky němu jsou chráněny buňky našemu těla. Dále však dokážou blumy velmi dobře pročistit naše střeva, která tak zbaví nežádoucích usazenin. To se logicky pozitivně podepíše také na samotné kvalitě našeho trávení. I to jsou důvody, proč toto ovoce využívat. Pravidelně.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.