Zdravý jídelníček: Slunečnice

Zdravý jídelníček: Slunečnice

Rostlinu zvanou slunečnice rozhodně není třeba nijak důkladněji představovat, jelikož ji většina lidí samozřejmě zná. Jedná se o květinu, která má tu vlastnost, otáčet se přímo za sluncem. Samozřejmě to není jediný důvod její oblíbenosti, jelikož je dobrou surovinou pro olej, ale v oblasti stravování nám slunečnice dává také slunečnicová semínka.

Ty poznáme velmi jednoduše, a to hlavně podle jejich placatého tvaru. Nejčastěji se na trh dostávají již semena sušená, která je možné konzumovat jak v rámci studené kuchyně, tak se mohou stát přísadou do té teplé. A jelikož je často obsahuje i každý zdravý jídelníček, je třeba říci, proč tomu tak je a co obsahují.

Co v slunečnicovém semínku najdeme?

Především to jsou důležité minerální látky, které naše tělo tolik potřebuje. Velmi důležité je zmínit také obsah hořčíku, stejně jako obsah vápníku, nebo také různých aminokyselin. Pokud je jedna, která patří mezi nejznámější, je to určitě tryptofan.

Dále ale slunečnicová semínka obsahují také celou řadu vitaminů. Konkrétně je to hlavně vitamin B6, stejně jako vitamin E. Dále je třeba zmínit také, magnesium a další důležité látky, jako je mangan.

Ten může být důležitý ve chvíli, kdy chceme dodržovat dietní jídelníček. Dokáže totiž zlepšit náš metabolismus.

Jak slunečnicová semínka prospívají našemu tělu?

Samozřejmě všechny zmíněné látky mají na naše tělo pozitivní účinky. Pokud bychom byli konkrétní, tak se může jednat třeba o tom, že zlepšují stav naší nervové soustavy a tak mohou uklidňovat, nebo bojovat proti depresím. Stejně tak ale mají antioxidační vlastnosti, což se hodí právě ve chvíli, kdy chceme naše tělo důkladně vyčistit od řady nepříznivých látek, hlavně potom od volných radikálů. Také ale slunečnicová semínka chrání před velkým množstvím cholesterolu, popřípadě také pomáhají regulovat tlak uvnitř našich buněk. Jak jsme zmínili, mohou být slunečnicová semínka určena také při hubnutí, stejně jako mohou bojovat proti případnému vzniku rakoviny.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.