Zdravý jídelníček: Jablka

Zdravý jídelníček: Jablka

Pravděpodobně nejznámější ovoce v naší zemi. To přesně jsou jablka, která pokud něčím dokážou nadchnout, tak zcela určitě svou chutí, ale i různými variantami, které jsou pěstovány. Díky nenáročným podmínkám jsou jedním z nejběžnějších druhů v celé střední Evropě. A tak je obsahuje každý zdravý jídelníček.

Samozřejmě tím hlavním stromem, kde rostou, je jabloň. Strom, který nevyžaduje nijak zvlášť náročnou péči a přitom může každoročně plodit toto chutné ovoce. To je možné konzumovat syrové, stejně jako není problém příprava moštů a džusů, popřípadě i marmelád, nebo kompotů. Milovníci něčeho tvrdšího mohou jablka využívat i jako základ pro pálení tvrdšího alkoholu – jablkovice. Obecně se tomuto moku říká kalvádos (calvados).

Co nám mohou jablka nabídnout?

V první řadě je to poměrně bohaté množství vody, kterým se toto ovoce může pyšnit. S vodou jde ruku v ruce také cukr, což ale neznamená, že by jablka nemohl obsahovat dietní jídelníček.

V rámci diety totiž mohou pomoci tím, že mají i bohatý obsah vlákniny, stejně jako že nabídnou také vitamin C, který je velmi silným antioxidantem. Obsahují ale také vitamin E, stejně jako hořčík, vápník a několik dalších prvků. Důležité je samozřejmě říci to, že řada prospěšných látek se nenachází pouze v samotné dužinové části, ale také ve slupce. Proto je vhodné jablka jíst celá.

Jak mohou být prospěšná pro naše tělo?

Důležité je také vědět, jak mohou prospívat našemu tělu. V první řadě to jsou antioxidační vlastnosti, které pomáhají ke správnému fungování našeho těla, ale třeba také zlepšují proces hubnutí. Stejně tak mohou snižovat krevní tlak, popřípadě i hladinu cholesterolu v naší krvi. Stimulují také krevní oběh, nebo čistí naše střeva. Samotná konzumace jablek, díky nutnosti kousání poté posiluje naše dásně. Posledním pozitivem je i to, že dokážou účinně snižovat riziko rakoviny, stejně jako chrání před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Móda pro plnoštíhlé

Cartoon Tričko béžová

699 

Móda pro plnoštíhlé

GAP Tričko pastelově červená

639 

Móda pro plnoštíhlé

OVS Tričko černá

409 

Móda pro plnoštíhlé

Cotton On Curve Tričko bílá

309 

Móda pro plnoštíhlé

CECIL Tričko korálová

459 

Móda pro plnoštíhlé

GAP Tričko antracitová

639 

Móda pro plnoštíhlé

TOMMY HILFIGER Tričko černá

969 

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.