Zdravý jídelníček: Fíky

Zdravý jídelníček: Fíky

Exotické ovoce je dnes k dostání nejenom v mnoha supermarketech, ale velmi často na něho můžeme bez problémů natrefit také v menších obchodech. Ideálním příkladem jsou fíky, které nemusí být na našich stolech pouze v období Vánoc. Může je totiž obsahovat i zdravý jídelníček. Jedná se o ovoce, které svým tvarem připomíná velmi dužnatou baňku.

Nejčastěji je jejich tvar přirovnáván k cibuli. Pokud se jedí, tak nejčastěji sušené, kdy vynikne jejich lahodná sladká chuť. Těmi zeměmi, odkud se k nám dovážejí, jsou především Turecko, nebo také Španělsko.

Jaké látky fíky obsahují?

Důležité je v souvislosti s tímto ovocem vědět i to, co vlastně obsahuje.

Pokud začneme několika negativními látkami, potom je to především jejich míza, která může dráždit naši pokožku, ale i naše oči. Dále však obsahují i několik pozitivních látek a celou řadu různých enzymů.

Mezi to hlavní, co bychom určitě měli zmínit, to jsou vitaminy A nebo C, ale také látky spadající do skupiny flavonoidů.

Za zmínku stojí také bílkoviny, které jsou vhodné, pokud se zaměřujeme na hubnutí. Pozor však na cukry, které fíky také obsahují, jelikož těch je v nich obsaženo větší množství, s čím souvisí také o něco větší příděl energie.

V čem jsou fíky prospěšné našemu zdraví?

Rozhodně dokážou velmi dobře podpořit činnost našich střev a mohou se využívat třeba ve chvíli, kdy máme zácpu. Mimo to ale podporují náš střevní systém a trávicí soustavu i z obecného hlediska, a tak by je dietní jídelníček určitě měl obsahovat. Obsažený vitamin C je poté ideální v době, kdy chceme posílit naši obranyschopnost. Díky řadě enzymů ale můžeme velmi dobře detoxikovat naše tělo a vyčistit ho od celé řady škodlivin. Mimo zmíněných vlastností mají ale velký osvěžující účinek a také jsou vhodným zdrojem energie. Navíc je dokázáno, že mají pozitivní vliv i na případnou anémii.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.