Vitamíny typu A, B, C a další

Vitamíny typu A, B, C a další

Téměř v každém jídle se setkáme s celou řadou vitaminů. Jelikož nejčastěji jsou zastoupeny ty ze skupiny A, B a C, podívejme se, co umí. Začněme tedy první jmenovanou možností, kterou je vitamin A. Ten je v první řadě nezbytný pro kvalitu našeho zraku, jelikož je základní látkou pro vznik zrakového pigmentu. Stejně tak se jedná o velmi důležitý antioxidant, který dokáže naše tělo vyčistit od všeho škodlivého. Podíváme-li se na to, co patří mezi nejčastější zdroje, může to být mrkev, stejně jako to může být rybí tuk, ale nechybí také špenát, kapusta, nebo meloun.

Co umí vitamin B?

Pojďme se podívat také na druhý typ tohoto vitaminu, který se může dále větvit do celé řady podskupin. Díky tomu o něm můžeme říci, že se jedná o vitamin s největším rozsahem účinnosti. Najdeme ho třeba v kvasnicích, v mase, ale také v sýrech, luštěninách nebo v ořechových plodech. Podíváme-li se na několik účinností, tak dokáže například provádět oxidační procesy, stejně jako je důležitý pro stav našich očí, kůže, popřípadě i sliznice. Vliv má ale i na zdraví a funkce našeho srdce. Nezapomínejme také na účinky spojené se zabráněním uvolňování mastných kyselin, stejně jako na pozitiva spojené s vysokým krevním tlakem. Zlepšuje i kvalitu nehtů a vlasů.

Nejznámější je vitamin C

Ten téměř není třeba představovat, jelikož ho obsahuje téměř každé ovoce a zelenina. Je silným antioxidantem, stejně jako dokáže velmi dobře podpořit imunitu našeho těla. Tím ale pozitiva nekončí. Stejně tak dobře je užitečný také ve chvíli, kdy trpíme krvácivostí, stejně jako když chceme podpořit stav našich zubů. Umí také dobře podporovat vstřebávání železa, podporuje růst hlavně u dětí, nebo dokáže dobře chránit i veškeré buňky našeho těla. V tom všem jsou výhody tohoto vitaminu, který také podporuje růst kostí, chrupavek, ale i tvorbu bílých krvinek.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.