Tai-chi (Tai Chi): cvičení pro zdraví, které vám změní život

Tai-chi (Tai Chi): cvičení pro zdraví, které vám změní život

Když chceme cvičit, nemusíme jenom do posilovny, do plaveckého bazénu, nebo na kolo. Můžeme zkusit i zajímavější možnosti, mezi které se řadí i takzvané Tai-chi. O co konkrétně se jedná? Jde o metodu čínského bojového umění, která se v současné době dokázala transformovat do podoby, která je spojena s tím, že ho lidé cvičí jak pro možnost posílení svého těla, tak i z toho důvodu, aby mohli výrazně posunout kvalitu svého života.

Zajímavá je jistě historie tohoto bojového umění, o které musíme říci, že poprvé se objevili již v šestém století před naším letopočtem. Postupně došlo k neustálému inovování, až došlo k tomu, že se Tai-chi součástí životů těch, kteří chtějí zajímavým způsobem cvičit.

Tai-chi a jeho styly

Dnes je možné využít hned několik konkrétních stylů, které mohou být založena jak na to, že se snažíme postavit jeho základy na historických postupech, tak jsou i takové styly, které můžeme označit za mnohem modernější. Jednotlivé styly se obvykle jmenují podle svých konkrétních zakladatelů, a tak se můžeme setkat s názvy, jako třeba Čchen, Jang, Wu, Wuu nebo Sun. Samozřejmostí je také to, že máme možnost v rámci jednotlivých stylů volit i lekce, které jsou určeně jak začátečníkům, tak i pokročilým.

Jak probíhá cvičení?

Ať už zvolíme jakýkoliv styl, obvykle je průběh jedné lekce Tai-chi velmi podobný. Vše začíná tím nejdůležitějším, což je samozřejmě uvolňující cvičení. Po něm následují sólové sestavy, stejně jako pohyby spojené s některou z určených sestav. Dále je možné absolvovat i párové cvičení založení na přetlačování s partnerem, nebo metody využívající zbraně. Ty se ale v rámci cviků pro amatéry nepoužívají. Zde je základ postaven především na tom, aby došlo nejenom k protažení celého těla, ale i k posílení některých svalů, stejně jako aby došlo k tomu, aby se konkrétní osoba také náležitě a dobře odreagovala.

Cvičení Tai-chi můžete provádět v pohodlí domova a také v různých tělocvičnách pod vedením zkušených. Kurzy Tai-chi probíhají téměř ve všech větších městech České republiky. Například Praha, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Brno, Olomouc, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště a další města.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.