Tabata je efektivní způsob posilování a hubnutí

Tabata je efektivní způsob posilování a hubnutí

Moderní sportovní aktivity mají v našem světě své nezastupitelní místo. Mezi jednu takovou se rozhodně řadí i Tabata. Pokud o tomto sportu slyšíte poprvé, podívejme se společně na to, čím je vlastně charakteristický. V první řadě je třeba říci, že se jedná o náročnější aktivitu, spojenou s náročnější fyzickou zdatností. Určitě se nejedná o volbu, která by byla určena těm, kteří jdou na svůj první trénink. Pokud jde ale o člověka, který už má určitou fyzickou kondici a sílu, je Tabata skvělou tréninkovou metodou, která rozhodně nezklame. Možná i proto, že ji vymyslel lékař Izumi Tabata.

Jde o kardiovaskulární trénink zaměřený na výkonnost

Je třeba říci, že Tabata je celkem unikátní metodou. A to z toho důvodu, že není jako jiné aktivity směřována k dlouhodobé fyzické zátěži, ale je založena na střídání krátkodobé zátěže a odpočinku. Pokud se podíváme na metody tréninku konkrétně, potom je Tabata založena na šesti až sedmi cyklech. Každý z cyklů trvá přesně 20 vteřin, po které se intenzivně cvičí konkrétní cvik. Poté následuje přesně 10 vteřin odpočinku. Po něm opět přichází na řadu další cvičení. A takto stále, dokud nedojde k absolvování posledního cyklu.

Celý tento cyklus je následně několikrát opakován, přičemž je třeba říci, že obvyklá doba, kdy je Tabata cvičena, je okolo čtrnácti minut. Tento krátký interval prokazatelně stačí k tomu, aby byla dané osobě prokazatelně zvýšena její výkonnost, a to v celkem krátkodobém časovém horizontu.

Tabata přináší rychlé a viditelné výsledky

Historie této metody sahá do doby, kdy byla vytvořena výhradně pro olympijské atlety. Dnes je však Tabata celkem lákavou možností, jak si může zacvičit i běžný člověk. Přirozeně s ohledem na své možnosti související s jednotlivými aktivitami a zatížením. Výhodou této metody jsou rozhodně rychlé a prokazatelné výsledky. Ty se projevují jak zvýšenou fyzickou kondicí, tak se projevují i vyšší silou, stejně jako růstem svalů. A to hlavně s ohledem na svalové skupiny, které jsou zapojovány.

Tabata však nutně nemusí být metodou, která slouží jenom k posílení. Dnes se jedná i o metodu využívanou tam, kde je třeba klást důraz na snahu eliminovat přebytečné kilogramy. Tedy zhubnout. I zde je jasně prokázáno, že právě střídání jednotlivých intenzit tréninku je tou nejlepší cestou, jak tukové zásoby spalovat.

Doma, ale i pod vedením trenéra

Tabata může být cvičena dvěma způsoby. Buď klasicky doma, nebo třeba venku, či v podstatě kdekoliv. Často není nutné žádné speciální náčiní. Intenzitu tréninku může pomoci udržovat i různorodá hudba, které je založena právě na potřebných intervalech dvaceti a deseti sekund.

Druhou možností, jak může být Tabata cvičena, je pod vedením trenéra. A to v různých fitness a sportovních centrech. Tuto možnost doporučíme na úvod všem začátečníkům. A to hlavně proto, aby se naučili správné provádění cviků, stejně jako proto, aby dokázali zapojit všechny potřebné části svého těla.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.