Zdravý jídelníček: Pastinák

Zdravý jídelníček: Pastiňák

Pastinák je vytrvalou bylinou, která se může poměrně lišit tím, jaké délky konkrétně dorůstá. Existují takové varianty, kdy je vysoká 30, stejně jako existují i ty varianty, kdy je vysoká celých 100 centimetrů. Pokud je pastinák setý také něčím přímo charakteristický, tak je to zcela určitě také barva květů, které se objeví až v druhém roce života. Ideální podmínky pro pěstování pastináku jsou hlavně v teplejších oblastech. Dobře se jí ale může dařit i v těch chladnějších. Jenom za podmínky, že je zde dostatek slunečního světla. Dnes ji tak můžeme bez problémů nalézt třeba v Americe, Austrálii nebo Evropě. Kde má však pastinák největší zastoupení, to je oblast Kavkazu a Blízkého východu.

Co pastinák obsahuje?

Důvodem konzumace je jak samotná chuť pastináku, tak logicky také to, co konkrétně nám může přinést. Zvláště s ohledem na své složení je tak zajímavou rostlinou, která může být prospěšná oblasti našeho zdraví. I když z větší části obsahuje vodu, neznamená to, že by neobsahovala ani další důležité látky. Jsou to například vitamíny, jako třeba vitamin C. Stejně tak pastinák obsahuje i velké množství karotenu. Nechybí ale ani draslík, stejně jako například vápník, popřípadě fosfor. Vše je následně doplněno i vlákninou, která má rozhodně i zajímavé hodnoty. Nejvíce živin samozřejmě najdeme v syrovém stavu této rostliny. Pastinák obsahuje plno vitamínů a zdraví prospěšných látek a je vhodný také například jako příkrm pro kojence.

Čím je zelenina prospěšná pro naše zdraví?

Podívejme se také na to, jaké účinky má pastinák na samotnou oblast našeho lidského těla. Zde platí, že je to přínos více než velký. A to hlavně proto, že ho můžeme konzumovat jak ve formě svého plodu, tak třeba ve formě nálevu, nebo odvaru. Primárně nás nadchne třeba močopudnými účinky, kdy pomáhá k čištění močového měchýře. Stejně tak je ale tato rostlin a prospěšná i tím, že dokáže dobře léčit takzvané souchotiny. Stejně tak nesmíme zapomínat na to, že jsou i zajímavým afrodiziakem. To bylo také nejčastější využití rostliny hlavně v minulosti.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.