Na běh je důležitá správná obuv a oblečení – jak je vybrat?

Na běh je důležitá správná obuv a oblečení - jak je vybrat?

Ke zdravému životnímu stylu rozhodně patří i běh. Pokud se mu chceme věnovat, je důležitá nejenom fyzická kondice, ale je důležité také správné vybavení. Běh má tu výhodu, že nám stačí pohodlné oblečení a samozřejmě boty. A na jejich správný výběr se zaměříme. Co by měly splňovat primárně? Rozhodně fakt, že by se mělo jednat o boty pevné a šněrovací. Cokoliv jiného na běh doslova nepřichází v úvahu.

A to jak proto, že je to nepohodlné, tak i s ohledem na možné zranění, které by se mohlo objevit.

Jak správnou botu vybrat?

Není to zase až tak složité, jelikož dnešní nabídka trhu ne více než široká a můžeme najít řadu možností, které jsou určené přímo na běh. Primárně tedy vyhledáváme běžecké boty. Důležité je zohlednit i to, kde hodláme běhat. Může být rozdíl v tom, zda se chystáme na tartan, kde se hodí i tretry, nebo se chystáme běhat po asfaltu, nebo v náročnějším terénu v lese. Pokud jsme spíše rekreační běžci, je dobré volit model univerzální, který se hodí na všechny povrchy.

Důležité je myslet i na to, že při výběru boty by měly hrát roli také její funkční vlastnosti. Měla by umět dobře tlumit nárazy, což se podepíše na tom, že chrání naše klouby i celý pohybový aparát. Hitem jsou dnes různé vzduchové polštáře, nebo řada jiných, neméně zajímavých technologií, které se v segmentu běžeckých bot objevují. Důležité je také správné oblečení na běh.

Jakou velikost?

To je velmi důležitá otázka, kterou nepodceňujme. Primárně by měla velikost odpovídat tomu, jak velkou máme nohu. Při běhání ale platí jedno důležité pravidlo, že běžecká obuv by měla být nepatrně větší. A to z toho důvodu, abychom se palci příliš nedotýkali špičky boty, což by mohlo způsobit otlačeniny a puchýře. Při nákupu také myslete na to, že se bota při prvních kilometrech i nepatrně prošlápne. Také myslete na to, že korigovat správnou velikost lze i volbou ponožek, a to od těch slabších, po ty silnější.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.