Krav Maga – efektivní izraelská sebeobrana

Krav Maga - efektivní izraelská sebeobrana

Různých bojových umění je na celém světě poměrně velké množství. Jedním z nich je také poměrně známé umění nazývané jako Krav Maga. Pokud se podíváme na volný překlad tohoto názvu, jedná se o boj zblízka. A to danou techniku celkem dobře charakterizuje. Pokud jde o unikátnost, kterou Krav Maga přináší, jedná se o nejefektivnější sebeobranný taktický systém, který na celém světě existuje. I proto je často používaný různými speciálními jednotkami, stejně jako armádami. Jeho unikáty však dokázaly proniknout i mezi běžnou veřejnost. A tak se Krav Maga stává účinným sebeobranným prostředkem běžných jedinců, stejně jako se stává i zajímavou sportovní aktivitou, která má základy právě v oblasti sebeobrany.

Bojové umění Krav Maga nemá nijak zvlášť dlouhou tradici, jelikož poprvé se objevilo v období druhé světové války v Izraeli, kde bylo cílem vycvičit vojáky rychle a přitom efektivně právě na boj z blízka. Nyní toto umění ovládají nejenom specialisté z mnoha armád, ale i mnozí instruktoři, kteří ho předávají běžným lidem.

V podstatě pro každého

I když je bojové umění Krav Maga v některých případech i celkem fyzicky náročné, nelze tvrdit, že by bylo jenom pro někoho. Naučit se alespoň základy dnes zvládne v podstatě každý, bez ohledu na věk, bez ohledu na pohlaví, stejně jako bez ohledu na fyzické schopnosti, nebo bez ohledu na předchozí zkušenosti se sebeobranou jako takovou. Dnes tak může být trénink Krav Maga spojený jak s efektivním cvičením lidského těla, tak i s tím, že se člověk stává osobou, kterou se dokáže v případě konfliktu ubránit. Přirozeně se ho mohou učit jak muži, tak i ženy, kterým je Krav Maga doporučováno jako ideální prostředek k obraně.

Systém má unikátní logický přístup

Unikátem je na Krav Maga také to, že při jeho tréninku přichází do popředí unikátní logický přístup, který výrazně usnadňuje jednotlivé kroky spojené s učením a zapamatováním toho, co je ve které situaci třeba udělat. I když v podstatě nemá žádná konkrétní pravidla a omezení, a je zaměřený na přirozených a intuitivních reakcích, je spojený s efektivními hmaty a chmaty, pomocí kterých lze protivníka rychle, jednoduše a často i vítězně přemoci. A to i v případě, kdy je osoba ozbrojena.

Důležitá je však škála jednotlivých tréninků Krav Maga, které by měly být absolvovány vždy od samotného počátku, v rámci začátečníků, až po nejefektivnější postupy a způsoby zneškodnění, které jsou určené spíše pokročilým lidem. Ti tak kromě intuitivních technik mohou začít využívat třeba i jednotlivé stupně asertivity, stejně jako může Krav Maga pomoci i v tom, že se daná osoba dokáže konfliktním situacím předem vyhnout.

Systém je rozvíjen ve třech hlavních směrech

Na závěr ještě připomeňme, že systém Krav Maga je dnes rozvíjet ve třech hlavních směrech. Je to směr armádní, policejní, stejně jako civilní. Právě poslední jmenovaný je určený i pro širokou veřejnost.

V České republice můžete navštívit velké množství kurzů, včetně těch pro děti, ve kterých vám poví také nějaké informace z historie tohoto bojového umění a především vás naučí potřebné chvaty a hmaty (dle různých stupňů). Krav Maga se vyučuje například v městech Praha, Brno, Zlín, Plzeň, Jihlava, Nymburk, Kolík a také mnoho dalších poblíž vašeho bydliště.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.