V rámci našeho života nás může potkat celá řada vyšetření, která jsou spojena s tím, aby se odhalily případné nemoci a jiné zdravotní problémy. Jsou samozřejmě vyšetření, která jsou bezproblémová, stejně jako jsou i taková, která už komplikace přinášet mohou. Jedním takovým je také kolonoskopie. Zde jde hlavně o to, že se jedná o vyšetření, které je poměrně nepříjemné. Pokud v oblasti lékařství nemáte tolik znalostí a zkušeností, je třeba dodat, že se jedná o vyšetření primárně tlustého, ale v některých případech i tenkého střeva. Prováděno je endoskopen, který je speciálním přístrojem právě na vyšetřování tělních dutin.
Kdy se kolonoskopie provádí?
Důvody daného vyšetření jsou zřejmé, a to především v situacích, kdy máme obavy o zdraví našeho těla. V prvním případě se může jednat třeba o podezření na hemoroidy, které se nemusí objevit jenom v oblasti konečníku, ale i dále ve střevě. Druhým rizikem je určitě onemocnění tlustého střeva, které také není nic příjemného. Zkušený lékař může pomocí kolonoskopie zjistit a odhalit třeba různé záněty, stejně jako to mohou být polypy, ale také nádory. Specifikum daného vyšetření je v tom, že je možné odebírat také vzorky, které jsou následně odesílány do laboratoře, pro účel dalšího zkoumání.
Jak vyšetření probíhá?
Samozřejmě samotný základ toho, co nás v rámci pozvání k tomuto vyšetření čeká, to jsme již zmínili. Důležité je ale vědět, co může danému vyšetření předcházet. Je to určitě vypití různých roztoků, které mají v první řadě za cíl pročistit naše střeva. Může se jednat jak o projímadla, tak i o fosfátové soli. Teprve poté je kolposkopie provedena. Proto je třeba myslet i na to, že den před ošetřením je vhodné pouze pít a když už konzumovat jídlo, tak jenom ve formě kašovité stravy. Tato dieta samozřejmě zakazuje také nadměrnou fyzickou aktivitu, kam se řadí cvičení doma, ale i další náročnější pohyb.