Co znamená zkratka BMI?

Co znamená zkratka BMI?

Také jste se s tímto pojmem již několikrát setkali, ale ještě nikdo vám přesně nevysvětlil, čeho se týká a co vlastně určuje? Pojďme se tedy společně podívat, co nám vlastně BMI, tedy Index tělesné hmotnosti či Body Mass Index vlastně říká.

Jedná se vlastně o číslo, které dokáže indikovat, zda máme aktuálně podváhu, standardní hmotnost, nebo naopak obezitu.

Číslo vznikne pouhým dosazením našich tělesných hodnot do jednoduchého vzorce.

Pro výpočet nám stačí znát naši hmotnost, kterou vydělíme druhou mocninou naší výšky, která je uvedena v metrech (např. 75kg / 1,792m = 23,4).

Následně dostaneme určitou hodnotu, kterou je samozřejmě nutné porovnat s tabulkou, která nám řekne, zda je nutné začít hubnout, nebo je naše váha v poměru k naší výšce v pořádku, a tak bychom se neměli znepokojovat.

A pokud jste si právě svůj BMI index také spočítali, rovnou si můžete porovnat získanou hodnotu:

• Méně než 16,5 – těžká podváha
• 16,5 – 18,5 – podváha
• 18,5 – 25 – ideální váha
• 25 – 30 – nadváha
• 30 – 35 – mírná obezita
• 35 – 40 – střední obezita
• Více než 40 – morbidní obezita

Samozřejmě nutno říci, že BMI je především statistickým a poměrně jednoduchým nástrojem, který ignoruje několik důležitých faktorů, jako je například stavba těla či množství svalové hmoty. V těchto případech se může jednat o silného jedince, kterému přesto BMI ukáže nadváhu. Na druhou stranu pro široké spektrum populace rozhodně poslouží dobře, a ti tak vědí, zda na hubnutí břicha je skutečně ten správný čas. Jakmile totiž hodnota překročí číslo 25, tak určitě ano.

Samozřejmě hodnoty, které jsme vám uvedli, se týkají konkrétně naší, a to evropské populace. Zajímavostí je, že například Asiaté mají ideální hodnotu BMI 18,5 až 23 a Američané 18 až 27. Tím se BMI snaží zohledňovat tělesnou stavbu alespoň z hlediska jednotlivých kontinentů, a tak být co nejpřesnějším ukazatelem.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.