Co jíst po cvičení a tréninku? Živiny jsou základ.

Co-jíst-po-cvičení-tréninku-jídelníček-recepty-zdravá-strava

Chceme-li se dostat do formy, rozhodně není součástí celého procesu pouze zdravá strava. Důležitým bodem je také dostatek fyzické aktivity, a to buď různého cvičení, posilování, nebo tréninku jako takového. A tak zatímco zdravý jídelníček sestavený odborníkem často obsahuje vše, co naše tělo potřebuje, málokdy zmiňuje to správné načasování – tedy to, co si máme vzít potom, kdy naše aktivita definitivně končí.

Základem jsou živiny, které se postupně uvolňují

Samozřejmě vlivem sportovní aktivity spaluje naše tělo nejenom potřebné tuky, ale zároveň se dostává i do stavu, kdy se mohou vyčerpávat všechny potřebné živiny.

A ty logicky potřebuje také nabrat, ale nikoliv jednorázově, ale postupně. A tak je vhodné po cvičení doplňovat především bílkoviny a sacharidy.

Ostatně ty by měl vzhledem k růstu svalová hmoty obsahovat každý jídelníček ke cvičení. Základem tak může být třeba bílé maso, ale nic nezkazíme ani vejci, popřípadě také nějakým proteinovým nápojem.

Ten je používán jako doplněk stravy. Nahradit ho však můžeme třeba mléčným koktejlem, kdy v mléku rozmixujeme banán, popřípadě také jahody.

Ovocem tak navíc doplníme i potřebné sacharidy, pokud jsme jich spotřebovali velké množství. Zapovězeny ale nejsou třeba ani ryby, nebo různé ořechy, rýže, nebo celozrnné (popř. obyčejné) těstoviny. To vše dodá kombinaci sacharidů a bílkovin.

Kdy tyto potraviny jíst?

Důležité je s jídlem nespěchat. Doporučuje se, že bychom měli dané jídlo konzumovat nejdříve 30 minut po ukončení cvičení. Ideální je však počkat i hodinu, jelikož poté už doběhnou procesy spalování, a tělo bude připraveno vše trávit.

Podpořte prosím náš článek lajkem, sdílením nebo komentářem, děkujeme.